blog

%Pobyt ve tmě- srdcem se dívej%

Jak jsme objevili divoké byliny

Minulý rok na jaře našel můj partner Marian u nás u potoka rostlinku a zaujala ho svým vzhledem a vůní a tak si jí přinesl domů a našel na internetu co to je. Byl to česnáček lékařský. Zjistili jsme jak je zdravý a že se dá využívat do salátů atd.. ale my jsme ho většinou chodili k potoku jen tak mlsat. Česnáčkem to ale jen začalo. Zjistili jsme kolik jarních bylin se dá využít v kuchyni, třeba bršlice kozí naha samozřejmě kopřivy na špenát a medvědí česnek. Upekla jsem například slaný koláč s kopřivami  bršlicí a medvědím česnekem, byl moc dobrý a zdravý. To byl ale jen začátek cesty objevila jsem zelené smoothie. Na první pohled to vypadalo, že to bude pěkně hnusný. Když rozmixujete kopřivy pampeliškové listí bršlici jitrocel dáte do toho banán a jablko co asi tak vznikne? Rozhodla jsem se, že to i přes obavy, že to bude chutnat ošklivě vyzkouším. Mé překvapení bylo opravdu veliké, protože smoothie bylo skutečně dobré. Dokonce tak dobré, že ho pijí i moje malé děti, které jsou jinak dost vybíravé.

Loni na jaře jsem měla pořád nějaké nachlazení a cítila se unavená, ale po tom co jsme začali jíst divoké byliny a pít smoothie se to rychle zlepšilo a já se cítila mnohem lépe a plná energie. Letos jsem se bohužel už do vánoc cítila zase mizerně, nemohla jsem se zbavit nachlazení a kašle a tak jsem vyhlížela první jarní byliny. Jelikož je tento rok neuvěřitelně teplý tak už jsem se dočkala. Už vyrazili první kopřivy pampelišky a bršlice a tak už zase pijeme zelené smoothie a do jídla přidávám kopřivy a medvědí česnek. A světe div se nachlazení je opět pryč a já jsem plná energie.

Napíši vám tedy ještě jak zelené smoothie dělám ať si ho můžete také vyzkoušet. Natrhám kopřivy, pampeliškové listí, bršlici  může být i jitrocel, sléz, kontryhel, list jahodníku a také tam můžete dát třeba listy z ředkviček, kedluben řepy… a nebo bylinky jako tymián šalvěj…Byliny dáte do mixéru, je lepší použít stolní mixér, ale s tyčovým to jde také. Přidáte banán jablko, může být i broskev, švestky jahody, co vám zrovna roste na zahradě, ale banán je základ, bez něj to není tak dobré. Přidáte lžičku medu, trochu citrónu a zalijete do 1/3 nebo do ½ vodou, to záleží jak máte rádi smoothie husté. Pořádně rozmixujete a je hotovo. Přeji vám dobrou chuť a pevné zdraví. Pokud chcete o zeleném smoothie vidět video tak moc pěkně to mají pracované na kanálu síla pro život.

Síla nicnedělání

V Nizozemsku je trendem nicnedělání má název Niksen, už se za nicnedělání nemusíte stydět.

Jednoduše si nic neplánujte

V Nizozemsku se pod slovíčkem Niksen  skrývá momentálně jedna z nejoblíbenějších aktivit – nicnedělání. „Dělat a nemuset dělat nic se tak vyrovnávají,“ vysvětluje Carolien Hamming z holandské organizace, která vyhlásila boj proti vyhoření, pracujícím lidem doporučuje, aby si na volný čas po práci nic neplánovali. Měli by si užít svou denní dávku sladkého nicnedělání.

Namísto neustálé produktivity zkrátka můžeme dělat něco zbytečného, například ležet na pohovce a poslouchat hudbu, posadit se v parku na lavičku a pozorovat kolemjdoucí, bezcílně se toulat městem nebo si dát během práce pravidelně chvilku na oddych a zasnít se. Pozorujte oblohu. Vnímejte život v lese. Zastavte veškeré aktivity a zařaďte volnoběh. Především ti kteří ve svém životě jedou neustále na plný plyn, by se měli naučit pravidelně ubrat.

Rozhodně bychom si měli uvědomit, že nicnedělání není nějaké mrhání časem. Všimla jsem si, že často když jen tak lelkujeme a nic neděláme, máme z toho špatný pocit, že jsme den nevyužili naplno. Studie opakovaně ukazují, že lidský mozek nutně potřebuje pauzy na odpočinek, aby věci lépe ukládal, regeneroval nebo mohl rozvíjet kreativní nápady.

Svůj mozek neustále bombardujeme přílivem e-mailů, telefonátů, SMS, aktualizací stavů na sociálních sítích a kontrolou seznamu povinností, takže ho v každém okamžiku zahlcujeme podněty. Dříve jsme měli chvilku na nicnedělání alespoň při čekání na tramvaj nebo u doktora. Ale i tyto chvilky dnes většina lidí tráví s mobilem a pilně dělají to co dnes ještě nestihly. Není proto divu, že ty nejlepší nápady se dostaví, až když v pravém slova smyslu opravdu vypneme.

Neumíme nic nedělat

Jak těžké je pro moderního člověka nic nedělat, ukázal pokus na univerzitě ve Virginii. Tamní skupinka účastníků dostala jednoduchý úkol: měli se na šest minut posadit na židli a vůbec nic nedělat. Většina účastníků se během plnění tohoto úkolu cítila nekomfortně a vnímali ho jako obtížný. V dalším pokusu nabídli účastníkům alternativu. Místo úplného nicnedělání mohli dobrovolně dostat impulz proudem, který si předtím vyzkoušeli a většina ho vnímala jako bolestivý. Po patnácti minutách testovacího času zmáčkla knoflík s proudem  polovina účastníků, někteří i opakovaně.

Pobyt ve tmě je vrcholem nicnedělání. Většinu věcí a prací kterými trávíte běžně svůj den zde nemáte k dispozici. Vypnete svůj mobilní telefon, nemůžete číst knihu kromě průvodce který přijde jednou za den si nemáte s kým promluvit. Zní to až děsivě že? Ale jsou to doslova lázně pro vaše tělo které si v naprosté tmě dokonale odpočine a odpočine si váš nervový systém běžně zahlcený velkou dávkou stresu. Máte pravděpodobně po dlouhé době čas jen sami pro sebe a můžete si v klidu promyslet to na co ve spěchu každodenního života není klid. A potom mohou přijít i ty geniální nápady, vynoří se na vás najednou ze tmy a vy se divíte, že vás to dřív nenapadlo?